Awards

Fellowship Recipients

 

Chester Davis Inorganic Fellowship
Anne Hickey (Smith Group)

 

 

Chester Davis Inrganic Fellowship

Jie Fu (Skrabalak Group)

 

Chester Davis Organic Fellowship
Kevin Smith (Brown Group)

 

Chester David Organic Fellowship
Tom Atack (Cook Group)

 

E.M. Kratz Fellowship
Andrew Kneller (Jacobson Group)

 

 

 

 

No Photo  Available

 

 

E.M. Kratz Fellowhsip

Manisha Ray (Raghavachary/C.Jarrold Group)

Raymond Siedle Materials Fellowship

Chris Tempas (Tait Group)

Carmack Fellowship

Gabriel Nagy (Pohl Group)

Kraft Fellowship

Arkajyoti Sengupta (Raghavachari Group)

 

McCormick Science Fellowship

Edward Basom (Thielges Group)

 

Arts and Sciences Presidential Diversity Fellowship

Dennis Chen (Skrabalak Group)

Arts and Sciences Presedential Diversity Fellowship

Henry Castillo

 

 

 

No Photo Availalbe

 

 

Arts and Sciences Presedential Diversity Fellowship

Benjamin Noffke (Raghavachari Group)

 

Eli Lilly Organic Fellowship

Seth Bawell (Williams Group)

Eli Lilly Organic Fellowship

Kevin Smith (Brown Group)

Eli Lilly Organic Fellowship

Katie Logan (Cook Group)

Eli Lilly Organic Fellowship

Kevin Schwarz (Snaddon Group)

Robert & Marjorie Mann Fellowship

Seth Bawel (Williams Group)

Robert & Marjorie Mann Fellowship

Nick DeGraan-Weber (Reilly Group)

Robert & Marjorie Mann Fellowship

Carmen Dunbar (M. Jarrold Group)

Robert & Marjorie Mann Fellowship

Erin Martin (Peters Group)

Robert & Marjorie Mann Fellowship

Bo Qiao (Flood Group)

Robert & Marjorie Mann Fellowship

Benjamin Draper (M. Jarrold Group)

 

 

No Photo Available

 

 

 

Robert & Marjorie Mann Fellowship

Neelam Khanal (Clemmer Group)

NSF Graduate Research Fellowship

Justin Vadas (deSouza Group)

NSF Graduate Research Fellowship

Nick Daanen (Skrabalak Group)

QCB Fellowship

Chelsea Rintelmann (Pohl Group)

QCB Fellowship

Lucy Sanchez (Yu Group)

Briscoe Teaching Scholar Fellowship

John Espinosa Duran (Ortoleva Group)

Briscoe Teaching Scholar Fellowship

Jonathan Rittichier (VanNieuwenhze Group)

 

 

 

No Photo Available

 

 

Briscoe Teaching Scholar Fellowship

Virginia Smith (Dragnea Group)

Mays Diversity Fellowship

LaToya Rush (Snaddon Group)

 

Other Fellowship recipients were:

 

Yun Liu, Arts & Sciences Travel Grant Fellowship

Tarick El-Baba, ChemGRC Travel Grant Fellowship

Anumita Saha, ChemGRC Travel Grant Fellowship

Stacy Anthony, Provost’s Travel Fellowship

Anne Hickey, Provost’s Travel Fellowship

Neelam Khanal, Provost’s Travel Fellowship

Kaitlyn Logan, Provost’s Travel Fellowship

Corinne Lutomski, Provost’s Travel Fellowship

Kimberly McCoy, Provost’s Travel Fellowship

Alyssa Pirinelli, Provost’s Travel Fellowship

Christa Snyder, Provost’s Travel Fellowship

Yao Xu, Provost’s Travel Fellowship

Elizabeth Yuill, Provost’s Travel Fellowship

Maryam Zahedian, Provost’s Travel Fellowship

Alison Smith, Crane PhD Fellowship

David Wisman, Crane PhD Fellowship

Riyadh Alshamari, Saudi Arabia Fellowship

Stephanie Hogan, INSGS Fellowship

Chris Benson, Three Minute Thesis Competition

Christa Snyder, Three Minute Thesis Competition

Gabriel Nieves, Dean’s Excellence in Science Fellowship

Sean White, Bernard Berk Recruiting Fellowship

Allison Bergmann, Robert & Marjorie Mann Recruiting Fellowship

Erin Martin, Robert & Marjorie Mann Recruiting Fellowship

Timothy Ricard, Robert & Marjorie Mann Recruiting Fellowship

Bret Williams, Robert & Marjorie Mann Recruiting Fellowship

Jocelyn Legere, Chester E. Davis Organic Recruiting Fellowship

Kaitlyn Logan, Chester E. Davis Organic Recruiting Fellowship